Festiwal_2010

    W dniu 29 kwietnia 2010 w holu Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej odbył się pokaz p.t. Prawdziwe hamowanie wirtualnym samochodem - sprawdź swój czas reakcji.
Pokaz został poprzedzony krótkim wykładem na temat procesu hamowania, roli układu ABS oraz roli prędkości pojazdu i czasu reakcji kierowcy w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze.
    Po wykładzie omówiono stanowisko składające się z elementów rzeczywistego kładu hamulcowego oraz z komputera czasu rzeczywistego symulującego dynamikę samochodu oraz kół pozwalając w symulacji ze sprzętowym sprzężeniem zwrotnym (hardware in the loop simulation) wiernie odtworzyć warunki hamowania i spowodować pracę rzeczywistego układu ABS podczas hamowania.

 


      Program obsługujący symulację został wyposażony w stoper i licznik przebywanej drogi pozwalając uczestnikom pokazu zmierzyć swój czas reakcji od momentu zauważenia polecenia „stop” do momentu rozpoczęcia hamowania a następnie do zatrzymania symulowanego pojazdu.
      Uczestnicy pokazu mogli zobaczyć, że trudno jest uzyskać czas reakcji krótszy niż 0,6 sekundy a przebywana w tym czasie droga przy prędkości 100 km/h to co najmniej 16 m.

Pokaz obejrzało kilkadziesiąt osób, którym serdecznie dziękujemy z przybycie.

Organizatorzy pokazu:
dr inż. Grzegorz Ślaski,
dr inż. Hubert Pikosz

 

 

Relacje naszych gości:

Zespół Szkół Budowlano - Drzewnych im. Bolesława Chrobrego,
60 – 135 Poznań, ul. Raszyńska 48

Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
w Środzie Wielkopolskiej

 

 
Copyright C 2008. All rights reserved.